Jdi na obsah Jdi na menu

Jarní prohlídka včelstev

19. 3. 2010


Vhodná doba na jarní prohlídky je zde.
První důležitá práce je vlastně – po hromadném proletu, je-li venkovní teplota 14 st. C a více – jarní prohlídka. Zjišťujeme 1. - přítomnost kladoucí matky, 2. - stav zásob, 3.- sílu včelstva.

Hromadný prolet se uskutečnil ve čtvrtek a pátek, v sobotu má být příznivé počasí.
1. Ve včelstvech musí být mladý nezavíčkovaný plod. V případě nepřítomnosti matky připojíme včelstvo k jinému, s kladoucí matkou. Stačí dát nástavky na sebe, popř. odebrat přebytečné plásty.
2. Pokud má včelstvo méně než 4-5 kg zásob, toto napravíme. (Zásobní rámky, medocukrové těsto, popř. cukerný roztok 1:1.)
Ideální stav je, když máme nějaké zásobní plásty od podzimu. Pokud plásty nemáme, bývá nejlépe vyrobit medocukrové husté těsto a toto umístit shora na rámky, do blízkosti plodového tělesa.
3. Včelstvo by mělo obsedat alespoň 5-6 rámků RM 39-24, (ostatní odhadneme). Slabší včelstvo je lépe spojit s jiným. Je zde i nebezpečí rozšíření nemoci zvané nosematoza.

Pokud nemají včelstva čistá dna, pomůžeme jim s úklidem.
Odstraníme případné plesnivé plásty. V případě uhynutí včelstva okamžitě úl vyklidit, vyčistit, desinfikovat-min. ožehnutím plamenem. Jestliže nemáme označenou matku, je možno toto nyní učinit.
Je vhodné v tuto dobu nainstalovat napajedlo.(Mimo letu včel).
O činnost na víkend je postaráno.